Ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών διοργανώνει

❤️Τετάρτη📅 14/02/2024

❤️ 17:00-21:00

❤️Με φυσική παρουσία ή ❤️διαδικτυακά

(Συμπλήρωσε με αγάπη τη  φόρμα δήλωσης συμμετοχής στο κάτω μέρος της σελίδας)

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Στο σεμινάριο θα γίνει αναφορά στις αλλαγές που έχουν επέλθει με τον Νόμο 5073/2023 και

ΕΝΟΨΕΙ ΤΟΥ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΟΥ "ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ" ΦΠΑ:

• Οδηγίες για τη συμπλήρωση των "προσυμπληρωμένων" δηλώσεων.

Πιο συγκεκριμένα θα γίνει αναφορά :

• Στη μείωση του τέλους επιτηδεύματος των ατομικών επιχειρήσεων. Με παραδείγματα.
  • Στο δικαίωμα μεταφοράς της φορολογικής ζημιάς , ακόμη και στις περιπτώσεις του προσδιορισμού του ελάχιστου ποσού εισοδήματος στις ατομικές επιχειρήσεις με παραδείγματα και εφαρμογές.
  • Στα θέματα της εφαρμογής των έμμεσων τεχνικών ελέγχων, πλήρης ανάλυση όλων των περιπτώσεων μετά και τις τελευταίες νομοτεχνικές τακτοποιήσεις με παραδείγματα και εφαρμογές.
  • Στο ελάχιστο ποσό των εισοδημάτων των ατομικών επιχειρήσεων με παραδείγματα και εφαρμογές.
  • Στις απαλλαγές από την εφαρμογή του ελάχιστου ποσού των εισοδημάτων στις ατομικές επιχειρήσεις. Πλήρης ανάλυση.
  • Στις μειώσεις του ελάχιστου ποσού των εισοδημάτων με παραδείγματα και εφαρμογές.
  • Στις περιπτώσεις αμφισβήτησης του ελάχιστου ποσού των εισοδημάτων. Ανάλυση όλων των περιπτώσεων. Συνέπειες.
  • Διακοπή ατομικής επιχείρησης και έναρξη Μονοπρόσωπης Ι.Κ.Ε. Μετάθεση του φόρου εισοδήματος από το φυσικό πρόσωπο στο νομικό πρόσωπο..
  • Προκαταβλητέος φόρος όταν εφαρμόζεται το ελάχιστο ποσό καθαρού εισοδήματος πότε και πώς μειώνεται. Παραδείγματα και εφαρμογές.
  • Εισόδημα από βραχυχρόνιες μισθώσεις ακινήτων , πότε θεωρείται εισόδημα από ακίνητα και πότε από άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητα. Πλήρης ανάλυση.
  • Τι θα πρέπει να κάνει φυσικό πρόσωπο το οποίο εκμισθώνει με βραχυχρόνια μίσθωση τρία τουλάχιστον ακίνητα.
  • Υπαγωγή της βραχυχρόνιας μίσθωσης στο καθεστώς του Φ.Π.Α. Ανάλυση όλων των περιπτώσεων και τι θα πρέπει να κάνουν τα φυσικά και τα νομικά πρόσωπα.
  • Τέλος ανθεκτικότητος στην κλιματική κρίση. Ποιους αφορά , πως προσδιορίζεται, πότε υποβάλλεται, τύπος και περιεχόμενο του εντύπου.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ:

ΤΕΤΑΡΤΗ 14/02/2024, ώρες 17:00-21:00

❤️ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ, ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ NOVUS HOTEL, Καρόλου 23, Αθήνα

ή

❤️ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ (ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ 12/02/24)

*Το σεμινάριο θα παραμείνει διαθέσιμο στους συμμετέχοντες για μία εβδομάδα!

ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Για τα μη μέλη:  50,00 €

Για τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη του Λ.Σ.Α.:  30,00€

(Ετήσια συνδρομή μέλους στον Λ.Σ.Α.: 70,00€ / Παροχές συνδρομής: Εκπτώσεις σε σεμινάρια, ερωτήματα, προσφορές, κλπ )